28 paź 2014

Jura cz. 3 - Niegowa i strażnica w Lutowcu

Po skałkach rzędkowickich i Podlesicach byliśmy zakochani w Jurze, więc po szybkim rzucie oka na mapę wybraliśmy kolejne miejsce, gdzie czaiło się sporo szlaków i ostańców, czyli Niegową, jej okolice i strażnicę Lutowiec. W dalszej części posta nasza relacja z jurajskich szlaków i zdjęcia.
Z centrum Niegowej wyruszyliśmy żółtym szlakiem. Nie zamierzaliśmy jednak dojść do Bobolic, tylko odbić na niebieski: Jurajskich Warowni. Z początku szlak był uroczą leśną drogą - idealną na spacer, jeszcze lepszą na przebieżkę :).


Później szlak okazał się dosyć zarośnięty i, co budziło lekki niepokój, co rusz było widać, że często buszują tu dziki. Niektóre miejsca były świeżo poryte, ale cóż robić - jakby to powiedzieli nasi znajomi biegacze - napieraliśmy dalej ;) nie było jak zawrócić. Las był na tyle gęsty, że wyraźnie wapienne ostańce zauważyliśmy dopiero na Wielkiej Górze. 


Natrafiamy także na wejście do jaskini. Las w tej okolicy nazywa się Lasem Starka (kto ogląda Grę o Tron może mieć skojarzenia ;)


Po szybkiej przekąsce wyruszyliśmy do Łutowca, gdzie znajduje się strażnica Lutowiec, a w zasadzie to co z niej zostało ;).

Myśleliśmy, że największą atrakcją wycieczki będzie właśnie strażnica w Lutowcu. Jednak po drodze natrafiamy na niespodziankę - skałki lutowieckie. Ze szlaku wyglądały bardzo zachęcająco, więc nie można było przejść koło nich obojętnie ;).


Na szczycie skałek.Ze skałek rozpościera się widok na zamki w Bobolicach i Mirowie.


Schodzimy ze skałek i idziemy w stronę strażnicy. Strażnica w Łutowcu wznosi się na wysokiej 20 metrowej, samotnej wapiennej skale. Dziś po warowni mało co zostało. Trzeba się dobrze przyjrzeć, by między skałami dostrzec resztki murów.Z Lutowca planowaliśmy wracać czerwonym szlakiem przez Bukowiec, ale ze względu na Szkraba i buszująca w okolicy burzę skracamy trasę i z Lutowca obieramy czarny szlak rowerowy przez Moczydło, a potem czerwony do Niegowej. Czerwony szlak biegnie na tym odcinku asfaltem, na szczęście bardzo mało ruchliwym i wśród pól, więc szło się przyjemnie. Nad okolicą góruje tutaj 63 - metrowa przekaźnikowa wieża telewizyjna, z lat 60-tych.

Trasę kończymy schodząc koło kościoła św. Mikołaja BW, ponoć najstarszego w okolicy. Co ciekawe na podwórzu plebanii, w studni znajduje się wejście do jaskini "Na Plebanii".


Inna ciekawostką kościoła w Niegowej są żelazne drzwi. Jak wieść niesie były one kiedyś wejściem do baszty na zamku w Mirowie. Najprawdopodobniej w XIX w. któryś z gospodarzy parafii ocalił je z niszczejącego szybko zamku i umieścił je jako wejście na chór.


Wycieczka może nie była aż tak obfita w atrakcje, jak okolice Podlesic i Rzędkowic, ale i tak wróciliśmy bardzo zadowoleni. Jura daje radę :).

1 komentarze:

 1. Witam :) W Jurze jeszcze nie byłam ale widoki piękne i wierzę, że wspomnienia z wyprawy pozostaną z Wami na długo.

  Może i ja kiedyś zreflektuję - chciałabym zobaczyć ze skałek zamki w Bobolicach i Mirowie.

  Widok zdjęcia z uroczą, leśną ścieżką sprawia, że... zaczynam przebierać nogami :)

  Pozdrawiam Waszą trójkę serdecznie i zapraszam Was do zabawy:

  http://biegowaja125.blogspot.com/2014/11/liebster-award-bawie-sie-i-podaje-dalej.html#more

  Pozdrawiam, Małgosia :)

  OdpowiedzUsuń